Tusze - artykuł

 Tusze w scrapie i mixedmediach

Artykuł dla sklep-ewa.pl


Witajcie:)

Proponowałam Wam już preparaty i narzędzia do mixedmediów dla początkujących i tych bardziej zaawansowanych. Większość preparatów została przedstawiona i zaprezentowana na zdjęciach gotowych już projektów. W moim ostatnim artykule wspomniałam co nieco o tuszach alkoholowych, ale tak naprawdę w mediowaniu możemy używać wszystkich rodzajów tuszów, byle w umiejętny sposób. Dlatego skupię dziś swoją uwagę na przybliżeniu Wam tego tematu, czyli tuszów jako produktów, które świetnie sprawdzają się zarówno w scrapie jak i w mediowaniu.

Zaczniemy od rzeczy podstawowej czyli rodzajów tuszów:

- alkoholowe

- permanentne na bazie rozpuszczalnika

- do embossingu

- pigmentowe

- wodne

- rysunkowe

Tusze alkoholowe to bardzo ciekawe produkty, mają bardzo intensywne kolory i również intensywny zapach:) Występują w formie cieczy i pakowane są w małe buteleczki. W sklep-ewa.pl znajdziecie tusze alkoholowe dwu firm - Renesansu i Pentartu - oba rodzaje testowałam, mieszałam je nawet pomiędzy sobą i blendowały się świetnie. Należy jednak pamiętać, że tusze alkoholowe stosujemy na bardzo gładkich powierzchniach - folii, szkle, ceramice, plexi lub specjalnym papierze syntetycznym!, który przeznaczony jest właśnie do pracy z tuszami (jest idealnie gładki, nie rozmięka i nie odkształca się). Dla uzyskania ciekawszych efektów w pracach z tuszami alkoholowymi istnieją preparaty specjalne: sprzyjające lepszemu blendowaniu się kolorów, opóźniające proces schnięcia lub przeciwnie -zagęszczające tusz. W  pracy z tymi preparatami musimy pamiętać, że mokre możemy zetrzeć z gładkiej i śliskiej powierzchni za pomocą alkoholu, lecz po zaschnięciu stają się one permanentne. Jeśli chodzi o czystość naszych rąk, to rozsądnie jest pracować w rękawiczkach:)

                                                                    


Zasychające tusze dobrze reagują z folią do złoceń, można uzyskać jeszcze ciekawsze efekty:)


W dziale z tuszami alkoholowymi znajdziecie w naszym sklepie również tusze permanentne na bazie rozpuszczalnika marki StaZon od firmy TSUKINEKO. Produkt ma wiele kolorów, także metalicznych i ma wielu swoich miłośników. Dobrze odbija detale stempla. Można nim stemplować na różnych powierzchniach (szkło, plastik, metal, drewno, papier, a nawet skórę), bardzo szybko zasycha i jest odporny na działanie promieni słonecznych. Brudzi stemple, lecz nie wpływa na jakość późniejszego stemplowania. Jeśli bardzo dbasz o swoje stemple, zastosuj preparat czyszczący dedykowany tuszom StazOn. 

 Jeśli chodzi o scrapbooking, tusze wodoodporne sprawdzą się nawet przy stemplach z dużą ilością detali (napisy, drobne wzory, koronki). 





Jako tusz wodoodporny świetnie będzie nadawał się do projektów mediowych, na których planujemy pracować z wodą, bo odbity stempel na tym nie straci.



Takim tuszem, jeśli zechcemy, również można uzyskać nierównomierne i niewyraźne odbitki na projekcie. To prosty zabieg - kilka razy odbijamy stempel, nieaplikując tuszu za każdym razem.


Są idealne do robienia odbitek stempli, które będą malowane akwarelami, kredkami akwarelowymi, bądź tuszami wodnymi.



Na rynku znajdziecie także inne tusze permanentne i oczywiście wodoodporne, mam na myśli Archival Ink firmy Ranger. Są też bardzo popularne i mają podobne zastosowanie jak StazOn. Kolorowymi Archivalami niektórzy barwią foamiran robiąc kwiaty. Podobnie jak StazOn, są idealne do robienia odbitek stempli, które będą malowane preparatami reagującymi z wodą, czyli akwarelami, kredkami akwarelowymi, tuszami wodnymi.



Tusze do embossingu to specjalne bezbarwne preparaty o wydłużonym czasie schnięcia. Ich zadaniem jest "przytulić do siebie" puder do embossingu, który następnie pod wpływem wysokiej temperatury zostanie stopiony. Pozwala to uzyskać przeróżne efekty.  Dobrze zaaplikowany tusz odda detale stempla. Do aplikacji takiego tuszu znajdziemy w sklepie poduszki i pisaki z tuszem (do punktowego nakładania preparatu) oraz uzupełniacz w butelce, a na rynku znajdziecie również tak zwane dabbery, czyli tusz do embossingu w buteleczce zakończonej gąbeczką. Embossing można stosować zarówno w scrapie jak i w mediowaniu. W kolejnym artykule opiszę ten temat szerzej, dziś skupiam się jedynie na tuszu, który jest do tego niezbędny. Na zdjęciu zembossowane na fiolet+srebro tekturki gałązek.







Tusze pigmentowe - są czasem stosowane przy aplikacji pudrów do embossingu z uwagi na dłuższy czas ich wysychania, osobiście preferuję je jednak do innych celów, zaś embossuję wyłącznie z tuszem do tego dedykowanym (mam pewność, że żadna część odbitki stempla nie zdąży mi zaschnąć nim nasypię na nią puder). Tusze pigmentowe produkowane są w bardzo wielu kolorach, schną dłużej niż tusze wodne i mają "tłustszą", bardziej gęstą konsystencję, z tego względu detale drobnych stempli mogą być mniej wyraźne. Są bardziej kryjące niż tusze wodne i odbitki nimi wykonane będą lepiej widoczne na ciemnych powierzchniach, nawet na czarnym tle. Najczęściej są produkowane w formie poduszek z tuszem, choć czasem w zestawie znajduje się także buteleczka do aplikacji tuszu na poduszkę. Sprawdzą się w scrapie przy ogólnych stemplach, są doskonałe przy tworzeniu tła: można nimi barwić foamiran, gdy robisz kwiaty, a na projekcie mediowym należy je nakładać po zakończeniu "prac mokrych", aby nie zareagowały z wodą.




Na rynku znajdziecie tusze pigmentowe Distress Oxide marki Ranger. To seria produktów szybkoschnących, intensywnie napigmentowanych i kryjących tuszy, które dobrze reagują z wodą. Doskonałe do robienia tła i cieniowania, gdyż wspaniale się blendują.


Tusze wodne to chyba najpopularniejszy rodzaj, ma wiele zastosowań zarówno w scrapie jaki i w mediowaniu. Tusze wodne dostępne są w ogromnej ilości kolorów i ich odcieni. Mają słabsze krycie niż tusze pigmentowe i odbitki wykonane tym tuszem są prawie niewidoczne na czarnym tle. Opakowania to duże lub małe poduszki, dostępne są również butelki - uzupełniacze, tzw. reinkery. Swoją popularność tusze wodne zawdzięczają łatwości z jaką można je stosować - szybko schną, dobrze odbijają stemple (choć z detalami może być różnie, ale czasem właśnie taki efekt jest na projekcie pożądany, zwłaszcza przy pracach vintage), dzięki nim możemy łatwo uzyskać postarzenia projektu, stworzyć tło, wycieniować elementy np. tekturki lub scrapki, a także kolorować stemple. Preparaty te można także wykorzystać w projektach mediowych, ale uwaga! Musimy pamiętać, że tusze wodne reagują na każdy, nawet najmniejszy kontakt z wodą poprzez rozmywanie się. Można nimi barwić robione kwiaty. W sklepie znajdziecie kilka marek w tym jedne z moich ulubionych - tusze Memento marki Tsukineko. Są idealne do robienia odbitek stempli, które są przeznaczone do kolorowania markerami alkoholowymi.

Na rynku wielką popularnością cieszą się tusze Distress Ink marki Ranger - szybkoschnące, niekryjące tusze barwiące na bazie wody. łatwo wsiąkają w papier i reagują z wodą.





Tusze rysunkowe są przeznaczone do kaligrafii i rysunku, zatem w scrapie lub mixedmedia mogą posłużyć właśnie do tego celu lub do chlapań na projekcie. Produkowane są w dość sporej palecie kolorów, a po wyschnięciu są wodoodporne.


Mam nadzieję, że tusze nie są już dla początkujących żadną tajemnicą i swobodnie będziecie wykorzystywać te preparaty w swoich projektach:) Pozdrawiam serdecznie:)









Komentarze

Popularne posty z tego bloga

*Czekoladownik w morskim klimacie*

męskie kartki

Kartka wielkanocna z jajem